Stavebník J. N. Kral

Stavebníkem domu byl velkoobchodník Johann Nepomuk Kral (1895 - 1964). Jeho firma "J. N. Kral" patřila mezi nejstarší prachatické podniky, jejichž vznik souvisel se zavedením železnice do prachatické oblasti na přelomu 19. a 20. století. Vznik firmy je datován do roku 1878.Ve stejné době vzniká také sídlo firmy, cihlový objekt v blízkosti vlakového nádraží. 

V roce 1915 lze firmu nalézt již mezi obchody se smíšeným zbožím a v roce 1923 uvádí jihočeský obchodní a průmyslový adresář firmu Kral & Schroll, provozující obchod železem a železářským zbožím a velkoobchod koloniálním zbožím, v inzertní části adresáře se pak objevuje reklama vlastní firmy J. N. Kral, Prachatitz - Zucker - und Kolonialwaren - Grosshandlung.

Johann Nepomuk Kral byl synem farmáře, živnost ale zdědil po svém strýci, Johannu Kralovi, který neměl žádného potomka. Dokázal z malé firmy vybudovat velký a úspěšný podnik - v roce 1931 se firma rozrostla o nákladní autodopravu a pražírnu kávy. 

Johann Nepomuk Kral měl se svou manželkou Mariou (9. 7. 1908 - 12. 11. 1991) dva syny - Hanse a Karla. Ve svém volném čase se zabýval myslivostí a rybolovem. Podle vzpomínek jeho syna byla jeho hlavním zájmem zvířata, kromě loveckého psa měl také pár skotských teriérů. Dále byl velký fanoušek turismu a rád cestoval do Alp. 

Za druhé světové války dával ruským zajatcům potraviny ze svého koloniálu. I přes tento fakt byl ale kvůli své německé národnosti bezprostředně po konci druhé světové války zajat a předán krajskému soudu v Písku. Stalo se tak 21. května 1945. Po odsouzení pracoval jako trestanec v lomu u Kandlova mlýna, podařilo se mu ale uniknout a s celou svou rodinou odešli do Pasova. Zde provozoval obchod s ironickým názvem "Schicksal" ("Úděl").