Živá vila, z. s.

"Krásnou opuštěnou prvorepublikovou vilu v Prachaticích určenou k demolici kvůli silničnímu obchvatu si od města pronajme skupina tří dívek. Přitahuje je zvenčí, ale po vstupu je svou architekturou uhrane. Vezmou škrabky, přemluví kamarády, provedou základní úpravy. Uspořádají ve vile koncert a kouzlu propadnou další. Zanedlouho se kolem vily vytvoří početná komunita, konají se další koncerty, divadla, výstavy, literární večery a vila se stane autentickým kulturním centrem.

Energie a svoboda, která z domu čiší, nabere rozměry pro okresní pošumavské město nezvyklé. Navíc je vila prohlášena kulturní památkou. To už je na některé komunální politiky a maloměstské stereotypy příliš a zatáhnou za záchrannou brzdu. Prohlášení za kulturní památku zruší, intelektuálně předimenzované lidi z domu vyhodí.

Dům opět zpustl, zarostl a čeká na svou demolici. Bagr shrne nejen cihly, ale i silný příběh o naději, o zvláštním sblížení člověka a architektury, kdy si odsouzený dům k smrti na chvíli půjčí lidskou touhu po životě. Ale třeba ne, vila pořád ještě stojí...!"

Mgr. Peter Chvojka, Ph. D


 

Spolek Živá vila, z.s. byl založen v roce 2015 Pavlou Zelenkovou, Kateřinou Wagnerovou a Barborou Koritenskou. Cílem spolku je zachování a popularizace významné funkcionalistické stavby, Kralovy vily v Prachaticích. 

K činnostem spolku patří také pořádání kulturních a společenských akcí, které mají zvýšit povědomí občanů o významu tohoto objektu. Spolek mezi lety 2014 - 2016 provozoval tzv. neobvyklý kulturní prostor a komunitní zahradu právě v Kralově vile. Kvůli neprodloužení nájmu pořádají nyní členové spolku akce ve veřejném prostoru města Prachatice.

V listopadu 2014 podal spřátelený spolek Pelyněk, z. s. žádost o prohlášení Kralovy vily památkou. Proces o prohlášení byl zahájen 15. června 2015, v září 2016 byla vila památkou prohlášena. Její majitel, Město Prachatice, ale proti tomuto rozhodnuté podal rozklad, kterému Ministerstvo kultury ČR vyhovělo a v současné době vila opět památkou není.

ČLENOVÉ SPOLKU

Barbora

Nervák a puntičkář spolku. Vilu miluje jako agent Cooper třešňový koláč. Od roku 2018 hájí zájmy vily v zastupitelstvu města Prachatice.

Pavla

Bez Páji bychom se o vile možná nikdy nedozvěděli. Blázínek, který často lítá s hlavou v oblacích.

Kačka

Kačka, naše největší aktivistka. Z fleku vyrobí transparent nebo ušije červený trenky. Taky naše dvorní fotografka, co nezkazí žádnou srandu.

Libor

Líba se vryl všem do paměti dnes již kultovním záběrem České televize, na kterém škrabe prvně v životě omítku. Náš promotér číslo jedna.

Petr

Zahradník a řidič v jednom. Je poněkud plachý a nerad se ukazuje, proto má přezdívku "paní Colombo".

Domča

Naše Tvoje máma. Dobrá duše spolku, která nás vždycky stmelí a uklidní. A náš největší dříč. <3 

František

Kameník a bývalý sexsymbol spolku. Členem je jen proto, aby si našel holku. Dámy, mějte se na pozoru!

Spolek Živá vila, z. s. je v roce 2020 podpořen grantem od Nadace Via v rámci programu Živá komunita. Děkujeme!