Tisková zpráva: Vivat Vila počtvrté!

01.07.2023

Po třech úspěšných a vyprodaných ročnících pořádá spolek Živá vila počtvrté multižánrový festival Vivat vila na podporu Kralovy vily v jihočeských Prachaticích. Pořadatelé akce tentokrát spojili síly s budějovickým skate oddílem a promotérskou skupinou Světadíl. Čtvrtý ročník festivalu se uskuteční ve dnech 14. – 15. července 2023.

"Pro letošní ročník jsme poprvé zvolili téma festivalu, a to "Zpátky ke kořenům". Chceme skrze něj tematizovat česko-německý živel týkající se nejen funkcionalistické vily, ale také samotných Prachatic. A Téma bychom chtěli reflektovat především v rámci doprovodného programu, který se opět rozroste do celého města," říká k blížícímu se festivalu předsedkyně spolku Živá vila a hlavní organizátorka akce Barbora Koritenská, která dodává, že celý festival bude znovu pojat jako benefice na záchranu cenné budovy: "Cílem našeho spolku je nejen zvýšení povědomí o nejvýznamnější prvorepublikové budově v Prachaticích. Snažíme se rovněž o její zachování a staráme se o celoroční údržbu tohoto domu. V následujícím roce je proto pro nás prioritou oprava střechy a citlivá rekonstrukce dveřních výplní v objektu."

Novým spolupořadatelem festivalu - jak po produkční tak i promotérské stránce - se pro letošek stal již zmiňovaný kolektiv Světadíl, jehož členové by do festivalu měli vlít novou krev a energii, kterou dobře vnáší do Českých Budějovic skrze skateboarding a hlavně DIY prostor Světadílna. Tam pořádají koncerty tuzemské i zahraniční nezávislé scény. "Můžeme tak očekávat atmosféru plnou diskokoulí, hořících ohňů a nevšedního využití prostoru vily," doplňuje zakladatel Světadílu Martin Kalenský.

Program čtvrtého ročníku festivalu Vivat vila bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské alternativní scény. Aktuálně žhavá jména doplní ověřené jistoty. "Nemáme rádi slovo headliner, ale když už bych měl někoho zmínit, tak to bude bratislavská kultovní kapela Tornado Lue, sestavená okolo famózní hlasové i textové výpovědi Jany Tóth. Se svými novými deskami přijedou na hlavní pódium ale také velmi oceňované kapely Berlin Manson ze Slovenska nebo táborští Kalle, novopečení držitelé ceny Anděl. Náš dramaturgický tým si navíc vždy zakládal na tom, aby do line-upu zahrnul i neokoukaná svěží jména. Koncerty ještě pořád středoškolských studentů z Bratislavy Krstní Otcovia a nového projektu Petera Kolárčika Social Media Friends jsou toho jasným důkazem," říká hlavní promotér festivalu Libor Staněk II., který dodává, že kompletní line-up čítá okolo dvaceti jmen: "Jako obvykle pojedeme klasicky na dvou stagích, přičemž jedna z nich bude opět přímo v našem funkcionalistickém obýváku. Jako novinku chystáme i překvápko v podobě třetí stage, kde vystoupí brněnská formace Všetuly Sfinx. V pátek večer se navíc první patro vily promění v diskotéku, kde vystoupí rapper LL CHYM J. V rámci festivalu dále zahrají například kapely Pulsar, Frau Zwei, Body of Paine, Anki, DŸSKO, Cold Cold Nights nebo Hot House."

Hlavní hudební program se odehraje opět v Kralově vile a její přilehlé zahradě, jako každoročně bude ale festival prorůstat do celého města v rámci doprovodného programu. V něm najdou své místo jak autorská čtení, tak výtvarné instalace, diskuze nebo procházky po zajímavých místech města. "I letos bude doprovodný program překypovat skvělými jmény. Přímo na vile se uskuteční rovnou dvě vernisáže. Své výtvarné práce v rámci chystané rezidence vystaví grafický designer, ilustrátor a vysokoškolský pedagog Juraj Horváth. Sekundovat mu budou jeho žáci z UMPRUM Štěpán Blaschko a Jozef Virányi, kteří obsadí jeden z pokojů vily. Velmi exkluzivní bude i architektonická procházka publicisty Jiřího Peňáse, který publikum provede po tajích našeho městečka. V rámci prozaického čtení pak přímo v klášterních prostorách rodnému domu sv. Jana Nepomuka Neumanna vystoupí básník, spisovatel, publicista a čerstvý držitel ocenění Knihy roku letošních cen Magnesia Litera. Speciální snídaňový set pak odehraje kytarový mág Tomáš Niesner, který představí své nejnovější kousky a pomůže vám překonat krušnou kocovinu z předchozího dne. Čerstvý držitel Vinyly za desku roku (Bečvou) zaimprovizuje na jednom z nejkrásnějších míst v Prachaticích na Kostelním náměstí. Klasickým předělem mezi sobotním doprovodným a hlavním programem bude hudební přednáška, tentokrát pod taktovkou novináře z Respektu Pavla Turka. Na přání pořadatelů připraví edukativně popularizační vystoupení mapující filmovou hudbu na pozadí slavného soundtracku Twin Peaks. I letos jsme v kooperaci s digitální platformou pro současnou poezii Psí víno domluvili básnické čtení, na němž se představí nadějní debutanti: Laura Matoušková, Elena Pecenová a Filip Klega. Posledně jmenovaný básník je ve finálním výběru letošní Ceny Jiřího Ortena. Chybět nebude ani divadlo pro děti nebo originální výtvarný workshop s Ester Tajrychovou," dodávají pořadatelé akce.

První limitovaná edice vstupenek na festival je už vyprodaná. Nyní běží druhý předprodej, z kterého zbývá několik posledních lístků. Kapacita areálu je kvůli potřebnému komfortu pro návštěvníky jako obvykle omezená na 300 míst. Akce je finančně podpořena městem Prachatice.