BESEDA_Nejen o sametové revoluci s Janem Urbanem

16.11.2021

KRALOVA VILA, 16. listopadu 2021, 17:00

Z téhle akce máme velkou radost, kvůli vládním nařízením jsme ji už dvakrát museli přesunout. A letos se snad konečně dočkáme!

JAN URBAN (* 27. března 1951 Hradec Králové) je český novinář, pedagog, disident komunistického režimu, signatář Charty 77, spoluzakladatel, lídr a mluvčí Občanského fóra.

Studoval filozofii a historii na Filozofické fakultě UK, studium ukončil v roce 1974. Poté se s manželkou Elenou přestěhoval do Prachatic, kde pracoval jako učitel. V lednu 1977 odmítl podepsat kolektivní prohlášení odsuzující Chartu 77, a byl proto okamžitě vyhozen ze zaměstnání, později zastával dělnické profese. Začátkem osmdesátých let se s rodinou přestěhoval zpět do Prahy a pracoval u Pražského stavebního podniku. Zároveň se stýkal s okruhem Charty 77, jejíž prohlášení podepsal, a fungoval jako spojka mezi členy a zahraničím. V roce 1988 spoluzakládal Východoevropskou informační agenturu a pracoval jako redaktor samizdatových Lidových novin. Dne 18. listopadu 1989 pomáhal odstartovat stávky studentů a divadelníků a stál u vzniku Občanského fóra, stal se jeho mluvčím. V roce 1990 vedl Občanské fórum do voleb a po jeho vítězství odešel z politiky. Pracoval jako novinář v Lidových novinách, jako válečný zpravodaj v Bosně a Hercegovině, vydával časopis Transitions, krátce pracoval v Českém rozhlase. Je autorem tří knih a divadelní hry, natočil dokumentární film. Přednáší na University of New York v Praze.

https://www.pametnaroda.cz/cs/urban-jan-1951