Festival Vivat Vila letos s novým názvem

26.05.2022

Po dvou úspěšných a vyprodaných ročnících v Mariánských Lázních se v roce 2022 butikový festival Moody Moon Noize stěhuje do jižních Čech. Pořadatelé akce se tentokrát spojili s místním zájmovým spolkem Živá vila a třetí edice akce se pod názvem Vivat Moody Moon Noize vol. 3 odehraje ve dnech 28.-30. července roku 2022 v prostorách Kralovy vily a na různých místech v centru malebných Prachatic. První limitovaná edice vstupenek na festival bude k dispozici od pondělí 20. prosince v předprodejní síti GoOut.cz v hodnotě 450,- Kč (plus příslušné poplatky) v počtu 100 kusů.

Myšlenka na butikový festival s omezenou kapacitou pořádaný na specifických místech vznikla na jaře roku 2020, v době, kdy bylo jasné, že mnoho tradičních akcí nebude možné kvůli koronavirové pandemii uskutečnit. První dva ročníky se těšily poměrně velkému ohlasu i zájmu publika, přesun na jiné místo konání berou organizátoři festivalu - magazín Full Moon a spřátelené promotérské kolektivy Heartnoize a Mood - jako výzvu i nutnost. "Dlouhodobým plánem je festival Moody Moon Noize pořádat v různých regionech, vždy v úzké spolupráci s aktivními místními kulturními organizacemi. V České republice najdeme mnoho charakterních míst i aktivních spolků, kteří se starají o kulturu ve svých regionech," sděluje šéfredaktor magazínu Full Moon Michal Pařízek a upřesňuje: "Aktivity zájmového spolku Živá vila sleduji již delší dobu, během minulých dvou let uspořádal dva povedené ročníky vlastního festivalu Vivat Vila. Obě akce - Moody Moon Noize i Vivat vila - sdílí důraz na domácí hudební scénu a lokální ukotvení, stejně jako na omezenou kapacitu a komfort pro návštěvníky i vystupující. Proto nám přesun do Prachatic dává smysl." Díky přesunu a propojení se spolkem Živá vila dochází také ke kosmetické změně názvu akce, která se pro rok 2020 jmenuje Vivat Moody Moon Noize vol. 3.

Fotografie z posledního ročníku festivalu Moody Moon Noize hledejte tu.

Zástupci spolku Živá vila k tomu dodávají: "Jsme moc rádi, že se podařilo spolupráci s Full Moonem a dalšími navázat. Od rozšíření organizačního týmu si slibujeme, že se o Kralově vile dozví mnohem více lidí a tím podpoříme cíl našeho spolku, kterým je záchrana této stavby. Jedná se totiž o architektonicky významnou funkcionalistickou vilu, které bohužel hrozí demolice kvůli stavbě nepotřebné silnice. Tím, že se hlavní část programu odehraje přímo v jejích unikátních interiérech a přilehlé zahradě, mohou návštěvníci zažít opravdu neobvyklou podívanou. Navíc se bude jednat o jednu z největších kulturních letních akcí v Prachaticích - dali jsme si závazek navrátit našemu rodnému městu hudební festival, který si zaslouží, a tento závazek doufám naplníme," říká Barbora Koritenská, předsedkyně spolku Živá vila.

Program třetího ročníku festivalu Vivat Moody Moon Noize bude opět žánrově doširoka rozpřažený, s akcentem na čerstvé zástupce domácí a slovenské scény. Aktuálně žhavá jména doplní ověřené jistoty, nebudou chybět ani zahraniční účastníci, stejně jako výjimečná vystoupení postavená přímo na klíč. "Kulisy Kralovy vily a historického centra Prachatic jsou výzvou jak pro pořadatele, tak pro umělce, co se týče připravení jednotlivých představení na míru festivalu. Nečekejte velkou unifikovanou stage, ale raději různorodé prostory, které dodají jednotlivým vystoupením punc jedinečnosti i intimitu," uvádí za Heartnoize Zuzana Malá. Centrem festivalu bude Kralova vila, kde program třídenního festivalu proběhne hned na třech scénách, chybět nebudou ani hudební vystoupení v historickém centru Prachatic. Nedílnou součástí přehlídky bude tradičně bohatý doprovodný program, v němž najdou své místo autorská čtení, výtvarné instalace, diskuze nebo tematické procházky.

Hudební program vzniká v režii magazínu Full Moon a kolektivů Heartnoize a Mood, doprovodný program kurátoruje zájmový spolek Živá vila. "Cílem doprovodného programu je nejen inovativní využití funkcionalistické vily, ale také snaha upozornit na fakt, že v Prachaticích je nevyužitý potenciál v podobě různých veřejných míst. Chceme je v rámci akce proměnit v živé a pulsující prostory. I z toho důvodu přesuneme vybrané části programu do renesančního centra. Letos bychom se chtěli více věnovat i ,perifernějšímʻ lokacím města, které budeme divákům odhalovat společně s dalšími lokálními iniciativami," dodává člen spolku Živá vila Libor Staněk II. Samozřejmostí bude dodržování veškerých opatření v rámci pandemie covid-19, jak při přípravách festivalu, tak na místě samotném, komunikace bude probíhat na facebookovém eventu a instagramovém účtu festivalu. Kompletní program bude oznámen v průběhu jara, spolu s jeho odhalením budou spuštěny také vlastní webové stránky festivalu.