Čtení/procházka_Petr Šesták: Vyhoření (doprovodný program festivalu Vivat Vila V)

13.07.2024

Velké náměstí, 13. 7. 2024, 13:00

Spisovatel Petr Šesták vás vezme se svým novým románem Vyhoření na procházku. Auto nechte v garáži! Dveře se otevřou na Velkém náměstí a vystupovat budeme před vilou.

Text oscilující okolo osy pamflet—román—alegorie podává obžalobu fetišizace automobilu coby symbolu pokroku, nezávislosti, moci a privatizace světa. Všechny vozy jsou totiž alegorické. Vyprávění kurýra, který rozváží po městě jídlo, příliš šlape a příliš přemýšlí, je roztroušené mezi vzájemné nadávky účastníků každodenního provozu. Kurýr, poslíček, posel stojí na jedné straně barikády pouliční občanské války a jeho vyhrocená pouť nepřátelským územím, jeho nesmiřitelný boj za spravedlnost, ať už skutečnou, či domnělou, vede až na hranice bezohlednosti a nenávisti.

Čtení románu zároveň odkazuje na nerealizovatelnost a nesmyslnost silniční přeložky, kvůli které stále Kralově vile hrozí demolice. A kvůli které vlastně celý festival vzniknul.

PETR ŠESTÁK (1981) vystudoval Univerzitu Karlovu v Praze, dva roky křižoval Evropu s pojízdnou výstavou fotografií. Zkušenosti z nomádského života zachytil v poeticko-filozofickém cestopisu Kočovná galerie (2014). Ze zahraničních pobytů čerpal také ve své povídkové knize Štvanice (2015). V roce 2021 vydal román Kontinuita parku, který se dočkal vynikajících ohlasů u literární kritiky i čtenářů. Za svůj nejnovější román Vyhoření (2023) byl nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii próza. V současné době žije v Praze. 

  • 13. 7. 2024, 13:00
  • začátek procházky: Velké náměstí (konec procházky: Kralova vila)
  • akce je bez vstupného (nemusí být zakoupen lístek na festival)
  • součástí doprovodného programu Festivalu Vivat Vila IV! pořádaného spolky Živá vila, Světadíl a Jednota