Společně pro Ukrajinu!

28.02.2022

Benefiční koncert na podporu Ukrajiny - Kralova vila, 26. 2. 2022, 18:00

V sobotu 26. února se v Kralově vile uskutečnil benefiční koncert na podporu Ukrajiny. V jeho rámci vystoupily bez nároku na honorář prachatické kapely Buczech Blues, Vivat Joe a kytarista Ivan Boreš. Na akci dorazila také poměrně velká ukrajinská komunita žijící v Prachaticích, která během večera spontánně zazpívala ukrajinskou hymnu. Pro návštěvníky to byl velký emocionální zážitek a někteří se neubránili slzám.

V rámci benefice byl také připraven ukrajinský boršč, který navařil Martin Patras z prachatického farmářského obchodu, slané koláče, pirohy se zelím nebo ukrajinská vodka. Předem bylo ohlášeno, že veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného, z prodeje občerstvení i z baru bude zaslán na podporu Ukrajině. A jelikož účast byla nečekaně veliká a všichni návštěvníci velmi štědří, vybralo se celkem 38 833 Kč.

Jak bylo předem avizováno, organizátoři ze spolku Živá vila se rozhodli polovinu částky zaslat na sbírku "SOS Ukrajina", kterou pořádá Člověk v tísni, druhá polovina pak směřuje cíleně na pomoc ukrajinskému houslovému virtuózovi Matveyi Mironovovi. Ten v současnosti žije se svou ženou a ročním chlapečkem v ostřelovaném Kyjevě, má ale velké vazby na Čechy i Prachatice - studoval na pražské konzervatoři a býval spoluhráčem řady českých muzikantů, včetně Ivana Boreše. Matvey také několikrát vystupoval v Prachaticích a dle slov řady návštěvníků na jeho vystoupení (například v čajovně U Hrušky) rádi vzpomínají.

Za všechny příspěvky, hudbu, donesené jídlo a vyjádření podpory patří všem velký dík. Sláva Ukrajině!