Architektonická hodnota

Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale patří k nejhodnotnějším puristicko-funkcionalistickým stavbám jižních Čech. Vila odráží vliv architektury Adolfa Loose, který je patrný v sevřené hmotě stavby a v symetrické podobě průčelí. Na Adolfa Loose také odkazuje skladba oken (vypovídající o vnitřním uspořádání domu) a arkýř na hlavním průčelí. Do dnešních dnů se dům zachoval v autentické podobě, beze změny vnějšího vzhledu či vnitřní dispozice. V interiéru domu je dochováno velké množství původních prvků (dveřní a okenní výplně, vestavěné skříně, krb, dřevěné točité schodiště, dlažební obklady, dubová parketová podlaha, tapety imitující mramorové obklady, ...).

Podle Evy Erbanové (Národní památkový ústav v ČB) je vila kvalitou architektonického ztvárnění srovnatelná se špičkovými stavbami tohoto stylu v celé republice. Přirovnává ji například k památkově chráněné vile Gustava Haase v Brně Pisárkách (1928-1930, architekt Ernst Wiesner), nebo k památkově chráněné vile Pauly a Hanse Briessových v Olomouci (1933-1935, architekt Jacques Groag). Stylově srovnatelné obytné domy nalezneme také ve Vídni ve vzorové kolonii moderního bydlení Werkbund Siedlung z roku 1932.

Vilu navrhl vídeňský modernistický architekt Fritz Reichl, jenž byl ve 30. letech 20. století významným architektem ve Vídni, kde usiloval o prestižní zakázky (obdržel například 1. cenu v soutěži na zdejší justiční palác). Ve Vídni získával Reichl především zakázky na luxusní vily místní honorace (navrhl například přestavbu vily hraběte Heriota ve vídeňském Pratru).

Architektonickou hodnotu domu doplňuje také jeho historický význam - stavebníkem domu byl Johann Nepomuk Kral, který vedl v Prachaticích velkoobchod s koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. Hodnotu domu vyjadřuje také skutečnost, že byl zařazen do publikace o slavných vilách Jihočeského kraje (E. Erbanová - M. Šilhan - R. Švácha (ed.), Slavné vily Jihočeského kraje, Praha 2007, s. 130-133). Národní památkový ústav v roce 2015 jednoznačně podpořil návrh Kralovy vily za kulturní nemovitou památku.