Stavebník Johann Nepomuk Kral

    Stavebníkem vily byl Johann Nepomuk Kral, jehož firma byla jednou z nejstarších místních firem. Její vznik souvisel se zavedením železnice do prachatické oblasti na přelomu 19. a 20. století. 

    

    Dne 14. října 1893 se uskutečnila slavnostní jízda prvního vlaku na trati Číčenice - Vodňany - Bavorov -Prachatice. V důsledku zprovoznění tratě, která slibovala podnítit hospodářský rozvoj celé oblasti, vyrostla mimo jiné na přelomu 19. a 20. století naproti nádraží v Prachaticích budova skladiště, k níž se vážé osudy dnes již neznámé prachatické firmy J. N. Kral. Na samém konci 19. století nabízela firma v inzertní části prachatického průvodce Original Sprit - und Weinessige dann Liqueure und Rosoglien. V roce 1915 lze firmu nalézt již mezi obchody se smíšeným zbožím a v roce 1923 uvádí jihočeský obchodní a průmyslový adresář firmu Kral & Schroll, provozující obchod železem a železářským zbožím a velkoobchod koloniálním zbožím, v inzertní části adresáře se pak objevuje reklama vlastní firmy J. N. Kral, Prachatitz - Zucker - und Kolonialwaren - Grosshandlung. 

 

V roce 1931 firma provozovala v Prachaticích velkoobchod koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. 

 

 

 

    Obchodní úspěchy umožnily majiteli firmy vybudovat v letech 1931-1932 vlastní moderní rodinný dům, pod jehož projekt se podepsal vídeňský architekt Fritz Reichl, absolvent vídeňské techniky. Stavitelem domu byl budějovický stavitel Johann Stepan.

 

    O dalších osudech členů rodiny Kralovy mnoho nevíme. Jako další německé obyvatelstvo byli Kralovi po druhé světové válce odsunuti z Československa.

 

ZDROJE:

Eva Erbanová, Milan Šilhan, Rostislav Švácha (ed.), Slavné vily Jihočeského kraje, Praha 2007, s. 130 a 133.
PhDr. Pavel Hájek, Zápis z jednání Územní komise Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích – rodinný dům Johanna Nepomuka Krale čp. 364, Nádražní ulice, Prachatice – návrh na nemovitou KP, konaného dne 26.1.2015 (neveřejný dokument).

 

 

 

Kontakt

Živá vila, z. s. Věžní 60
Prachatice
38301
+420 732 825 503 zivavila@centrum.cz