Architekt Fritz Reichl

* 2. 2. 1890 Baden u Vídně, † 1959 Los Angeles

    Fritz Reichl byl rakouský architekt židovského původu. Absolvoval Technickou univerzitu ve Vídni, kde byl od 20. let samostatným architektem. Usiloval zde o prestižní zakázky, například obdržel 1. cenu v soutěži na zdejší justiční palác. Ve Vídni též získával zakázky na luxusní vily místní honorace. Například navrhl přestavbu vily hraběte Heriota ve vídeňském Pratru.

    Fritz Reichl patřil k vídeňským modernistům, kteří se přiklonili k linii modernismu zaměřenému na pohodlné, útulné bydlení. Průkopníkem této linie byl Adolf Loos. Tito vídeňští modernisté povětšinou vystudovali Technickou vysokou školu ve Vídni, kterou vedl Carl König. Někteří z Königových žáků, kteří odmítli Wagnerovu školu a estetiku Wiener Werkstätte, si vybudovali specifickou „Vídeňskou školu“ hlavně v oblasti bydlení. Mezi tyto studenty patřil i Fritz Reichl.

    V roce 1939 musel Reichl emigrovat kvůli židovskému původu. Odcestoval do Turecka, kde vedl architektonickou kancelář, nejprve v Istanbulu, poté v Ankaře. V roce 1946 emigroval do Spojených států amerických, kde založil v New Yorku kancelář s Wagnerovým žákem Emanuelem Neubrunnem. Brzy po té získal místo v kanceláři svého přítele ze studentských let celosvětově významného architekta Richarda Neutry v Los Angeles, kde zůstal až do roku 1950.

V roce 1950 založil v Los Angeles vlastní ateliér s Maxem Starkmannem kolegou z Neutrovy kanceláře nazvaný Reichl&Starkman. V roce 1949 byl podle jeho návrhu postaven nájemní dům v Beverly Hills v Kalifornii, o šest let později rodinný dům jeho syna v Pittsburghu 1959. Fritz Reichl umírá ve věku 69 let v Los Angeles.  

ZDROJE: 

PhDr. Pavel Hájek, Zápis z jednání Územní komise Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích – rodinný dům Johanna Nepomuka Krale čp. 364, Nádražní ulice, Prachatice – návrh na nemovitou KP, konaného dne 26.1.2015 (neveřejný dokument).
https://www.arch-pavouk.cz/index.php/architekti/600-reichl-fritz (vyhledáno 14.4.2015)

 

Reichlova realizace vily Hériot (1931, Vídeň)

Kontakt

Živá vila, z. s. Věžní 60
Prachatice
38301
+420 732 825 503 zivavila@centrum.cz