Architektonická hodnota stavby

    Rodinný dům Johanna Nepomuka Krale patří k nejhodnotnějším puristicko-funkcionalistickým stavbám jižních Čech. Vila odráží vliv architektury Adolfa Loose, který je patrný v sevřené hmotě stavby a v symetrické podobě průčelí. Na Adolfa Loose také odkazuje skladba oken (vypovídající o vnitřním uspořádání domu) a arkýř na hlavním průčelí.

    

    Podle Evy Erbanové (Národní památkový ústav v ČB) je vila kvalitou architektonického ztvárnění srovnatelná se špičkovými stavbami tohoto stylu v celé republice. Přirovnává ji například k památkově chráněné vile Gustava Haase v Brně Pisárkách (1928-1930, architekt Ernst Wiesner), nebo k památkově chráněné vile Pauly a Hanse Briessových v Olomouci (1933-1935, architekt Jacques Groag). Stylově srovnatelné obytné domy nalezneme také ve Vídni ve vzorové kolonii moderního bydlení Werkbund Siedlung z roku 1932.

   

     Vilu navrhl vídeňský modernistický architekt Fritz Reichl, jenž byl ve 30. letech 20. století významným architektem ve Vídni, kde usiloval o prestižní zakázky (obdržel například 1. cenu v soutěži na zdejší justiční palác). Ve Vídni získával Reichl především zakázky na luxusní vily místní honorace (navrhl například přestavbu vily hraběte Heriota ve vídeňském Pratru).

    

    Architektonickou hodnotu domu doplňuje také jeho historický význam - stavebníkem domu byl Johann Nepomuk Kral, který vedl v Prachaticích velkoobchod s koloniálním zbožím, nákladní autodopravu a továrnu na sladovou kávu. Hodnotu domu vyjadřuje také skutečnost, že byl zařazen do publikace o slavných vilách Jihočeského kraje (E. Erbanová – M. Šilhan – R. Švácha (ed.), Slavné vily Jihočeského kraje, Praha 2007, s. 130-133). Národní památkový ústav jednoznačně podpořil návrh Kralovy vily za kulturní nemovitou památku.

 

ZDROJE:

PhDr. Pavel Hájek, Zápis z jednání Územní komise Národního památkového ústavu územního odborného pracoviště v Českých Budějovicích – rodinný dům Johanna Nepomuka Krale čp. 364, Nádražní ulice, Prachatice – návrh na nemovitou KP, konaného dne 26.1.2015 (neveřejný dokument).

 

 

...

<< 1 | 2 | 3 >>

Kontakt

Živá vila, z. s. Věžní 60
Prachatice
38301
+420 732 825 503 zivavila@centrum.cz